تبلیغات
« ستاد سراوان » - خطبه های نمازعبادی سیاسی جمعه شهرستان سراوان به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای دهقان امام جمعه شهرستان سراوان در مورخه 94/03/29


خطبه های نمازعبادی سیاسی جمعه شهرستان سراوان به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای دهقان امام جمعه شهرستان سراوان در مورخه 94/03/29

موضوع خطبه اول رمضان از منظر قرآن و روایات

حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا دهقان در خطبه های نماز در ابتدا همگان را به رعا یت تقوای الهی و پر هیز و دوری جستن از گناه توصیه نمودند و در ادامه  خطیب نماز جمعه در ابتدا به بیان تفسیر ایات 183 تا 185 سوره بقره به شرح زیر پرداختند:


خطبه های نمازعبادی سیاسی جمعه شهرستان سراوان به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای دهقان امام جمعه شهرستان سراوان در مورخه 29/03/1394

موضوع خطبه اول رمضان از منظر قرآن و روایات

حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا دهقان در خطبه های نماز در ابتدا همگان را به رعا یت تقوای الهی و پر هیز و دوری جستن از گناه توصیه نمودند و در ادامه  خطیب نماز جمعه در ابتدا به بیان تفسیر ایات 183 تا 185 سوره بقره به شرح زیر پرداختند:

یا ایها الذین آمنوا كتب علیكم الصیام كما كتب على الذین من قبلكم لعلكم تتقون.(183) ایاما معدودات فمن كان منكم مریضا او على سفر فعدة من ایام اخر و على الذین یطیقونه فدیة طعام مسكین فمن تطوع خیرا فهو خیر له و ان تصوموا خیر لكم ان كنتم تعلمون.(184) شهر رمضان الذى انزل فیه القرآن هدى للناس و بینات من الهدى و الفرقان فمن شهد منكم الشهر فلیصمه و من كان مریضا او على سفر فعدة من ایام اخر یرید الله بكم الیسر و لا یرید بكم العسر و لتكملوا العدة و لتكبروا الله على ما هدیكم و لعلكم تشكرون.(185) (سوره بقره، آیات 185-183)

«اى كسانى كه ایمان آورده‏اید روزه بر شما واجب شده همانطور كه بر اقوام قبل از شما واجب شده بود شاید با تقوا شوید(183) و این روزهائى چند است پس هر كس از شما مریض و یا مسافر باشد باید ایامى دیگر بجاى آن بگیرید و اما كسانى كه به هیچ وجه نمى‏توانند روزه بگیرند، عوض روزه براى هر روز یك مسكین طعام دهند و اگر كسى عمل خیرى را داوطلبانه انجام دهد، برایش بهتر است و اینكه روزه بگیرید، برایتان خیر است، اگر بناى عمل كردن دارید(184) و آن ایام كوتاه ماه رمضان است كه قرآن در آن نازل شده تا هدایت مردم و بیاناتى از هدایت و جدا سازنده حق از باطل باشد. پس هر كس این ماه را درك كرد، باید روزه‏اش بگیرد و هر كس مریض و یا مسافر باشد، به جاى آن چند روزى از ماههاى دیگر بگیرد. خدا براى شما آسانى و سهولت را خواسته و دشوارى نخواسته و منظور این است كه عده سى روزه ماه را تكمیل كرده باشید و خدا را در برابر این كه هدایتتان كرد، تكبیر گفته و شاید شكرگزارى كرده باشید(185)»

رمضان مشتق از «رَمَض» به معنای  سوزاندن البته سوزاندنی که همراه با دود  وخاکستر نمی باشد ، یعنی شدّت حرارت، و حرارت سنگ، بر اثر شدّت حرارت خورشید آمده است. نام گذاری این ما ه برای این منظور است که خداوند در این ماه گناهان انسان را می سوزان و از بین می برد. این ماه ماه نزول قرآن است و شب قدر با آن عظمتش در این ماه قرار گرفته است. از ماه‌های سال تنها نام ماه رمضان با صراحت تمام در قرآن کریم آمده است.در تقسیر قرآن از پیامبر (ع) روایت است که تمام کتاب های آسمانی دیگر پیامبران الل عزم نیز در همین ماه رمضان نازل شده است.این ماه که ماه خداوند است از بهترین ماه های سال است.اسلام برای مسلمین دین آسانی را به ارمغان آورده است وبنای آن هم بر سهولت و عدم سخت گیری است.در قرآن علارقم این که روز واجب و تکلیف بر همگان است با این وجود افرادی که بیمار یا در سفر هستندنباید روز بگیرند بلکه قضای آن را در روز های دیگر ماه های سال بجای آورند. خطیب جمعه بشارت دادند نمازگزاران روزه دار را و بیان کردند که در این ماه شما میهمان خداوند هستید و خداوند میزبان شما هست.خداوند فرد فرد شما را شخصا به این مهمانی دعوت کرده و در قرآن می فرماید: فمن شهد منكم الشهر فلیصمه(هر كس این ماه را درك كرد، باید روزه‏اش) البته این مهمانی هیچ سنخیتی با مهمانی های دنیوی ندارد ولی اما پاداشش و اثارش و سیر کردنش از جنس دیگر و بسیار لذت بخش می باشد. وسیله پذیرایی در این ماه را خداوند شب قدر  و نزول قرآن  و نزول فرشته گان  که زینت بخش زمین می شوند را قرار داده است. وسیله پذیرایی خداوند برای میهمانانش را استجابت دعا و لطافت روح و دوری از آتش دوزخ است اما زمان پذیرایی گسترده نیست زمان پذیرایی فقط همین ماه رمضان می باشدکه در روایات داریم که اول این ماه رحمت و وسط این ماه مغقرت و آخراین ماه هم اجر و پاداش است. غذای این ماه غذای روح است که برای رشد معنوی هر انسان نیاز است در این ماه خداوند با غذای روح از میهمانانش پذیرایی می کند. در کتاب وسائل الشیعه اداب این مهمانی و اخلاق یک شخص روز دار باید داشته باشد به ما تدکراتی داده است. که می طلبد انها را رعایت کنیم تا شایسته گی این مهمانی را داشته باشیم وان این است که در ماه مبارک رمضان علاوه بر موجباتی که باعث باطل شدن روزه می شود که باید آنهارا رعایت کنیم. از دروغ پرهیز کنداز گناه و معصیت الهی و نافرمانی باید فاصله بگیرد.هر گونه حسادت و غیبت را از خود دور کند اهل فحش و سر زنش و ضربه زدن به دیگران و  اهل ظلم وستم یک شخص روزه دار نباید باشد.از معاشرت با انسانهای فاسد از سخن چینی و حرام خواری دوری کند و نسبت به نماز و صبر و دیانت توجه وپایبند باشد.شرط حضور در این مهمانی صرفا تحمل تشنگی و گرسنه گی نیست ان کس که از اطاعت از رهبران دینی خود سر باز زند و با همسران خود بد رفتار و نامهربان باشدواز براورده خواسته های مشروع انها سر باز زندیا کسی که والدینش از او ناراضی باشندبداند که این روزه گرفتن جز تحمل تشنگی و گرسنگی چیز دیگری برای او نخواهد داشت.

خطبه دوم

خطیب نماز جمعه ابتدا به مناسبی های که در هفته آیند در پیش روداریم پرداختند.

مسئله 30 خرداد  سال 73 انفجار بمب در حرم مطهرامام رضا (ع ) به دست دست نشاندگان امریکایی در روز عاشورا آن سال بود.که می خواسند ایجاد تفرقه بین مردم کنند.31 خرداد سالروز شهادت دکتر چمران  در سال 60 در جبهه های حق علیه باطل که در راه خدا و حفاظت از آرمانهای انقلاب واسلام جان خود را فدا می کند،می باشد.یک چنین روزی را به عنوان روز بسیج اساتید در جمهوری اسلامی ایران نام نهاده اند.

در ادامه خطیب جمعه به مراسم تشیع جنازه 275شهید که بخشی از آنها غواص بودند اشاره کردند و بیان نمودند:این شهدا  در چنین زمانی که ملت ما نیاز به جهاد و روحیه مقاومت و ایستادگی در برابر متسکبان داشت امدند، این شهدای غواص به من و شمایی که به برکت این آرامش که با خون این شهیدان بدست آمده این درس را بدهند که ما تنها و با دستان بسته تسلیم دشمن نشدیم شما هم با دستان باز در برابر زیاده خواهی دشمنان تسلیم نشویدو حاضر به سیادت مستکبرین بر خود نباشیم.که مقام معظم رهبری هم در این راستا پیامی مهم و ارزشمندی رادادند و از ملت شریف تشکر کردند.در این برهه از زمان که مذاکرات هسته ای با 1+5 مطرح است. و روز های پایانی و مراحله پایانی خودش را می گذرانداین حضور معنوی شهدای عزیز که عطر معنوی این حضور سراسر ایران اسلامی را فراگرفته است برای ما بسیار مهم و پیام اور است.

راه این عزیزان را در دفاع از استقلال و تمامیت عرضی و ارمانهای انقلاب  دنبال کنیم.و در ادامه به بیان نکاتی و خواسته ها ملت از گروه مذاکره کننده به شرح زیر پرداختند.

ملت ما خواهان این است که در این مذاکرات تمام تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران باید یک جا و همزمان با امضا توافق نامه کاملا لغو شود. ودیگر آنکه دستاوردهای هسته ای در حد نیاز کشور باید حفظ و تقویت شود.هیچ مانعی برای استقرا تحقیقات و پیشرفت های هسته ای و هیچ محدودیتی برای دانشمندان هسته ای وجود نداشته باشد.هیچ نظارتی فراتر از معاهدات و عرف بین المللی ایجاد نشود.هیچ گونه نظارت و محدودیتی بر مراکز نظلامی و امنیتی پذیرفته نیست. و توافق هسته ای باید بازگشت پذیر هم باشد. در صورت عدم تعهدات طرف های مقابل ما هم بتوانیم به همان شرایط قبل توافق برگردیم.می طلبد که مسئولین نظام در این موارد توجه و دقت بیشتری داشته باشد و ما باید طورد عمل کنیم که در صورت عدم توافق و تشدید تحمیل ها هم بتوانیم کشور را به خوبی اداره کرد.

نکته دیگری در این خطبه بیان کردند اوضاع و احوال منطقه یمن است که  جنگی که بر مردم مظلوم یمن از طرف ال سعود  ایجاد شده است.  ال سعود  به بهانه های واهی در جهت خواسته های امریکا ها با دلار های نفتی خود به این کشور فقیر حمله کرده و مردمان  و زنان وکودکان این کشور را به خاک و خون کشاند و تاسیسات زیر بنای این کشور را با بمباران های پی در پی منهدم کرد و این کشور را به یک ویران تبدیل کردند.در جهت نوکری امریکا و اسرائیل  بمب های جدید این کشور ها را انجام به ازمایش  در یمن کردند. انان باید بدانند که هرگز نخواهند توانست با ان اهداف شوم خود که یک نوکر فراری از این کشور را حاکمی بی کفایت و نوکر استکبار جهانی را بر مردم یمن تحمیل کنند. بر سران این انقلاب یمن هست که هشمندباشند و هوشیارانه در برابر توطئه های امریکا و ال سعود عمل کنند.

از دیگر مناسبت هایی که در پیش داریم روز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی است که به فرمان امام (ره) شکل گرفته است. و هفته قوه قضایی و روز صرفه جویی از مصرف آب هم نام گذاری شده است.

مسئله تبلیغات مسئله بسیار مهمی است بنا به فرمایش امام (ره) تهدیب مقدمه تبلیغات است و برما تکلیف است که در کنار انجام و پایبند دستورات دینی درغالب   امر به معرف و نهی منکر به سمت خوبی ها جامعه را تشویق کنیم و از بدی ها و زشتی ها باز بداریم.  این نهاد تاسیس شده از طرف امام در جهت امر به معرف و نهی از منکر جامعه فعالیت می کند.

قوه قضائیه ایران، قوه‌ای است مستقل که پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسول تحقق بخشیدن به عدالت در ایران را عهده‌دار است.مقام معظم رهبری می فرمایند: اقامه قسط وعدل از مهمترین وظایف قوه قضایه می دانند. زیر سوال بردن قوی قضایه در یک کشور می تواند عامل فساد در ان کشور باشد. لذا باید نظارت همراه در همه امورات وجود داشته باشد.همه ما موظف هستیم که پیکری قوی قضاییه را به رسمیت بشناسیم و در مقابل حکم دادگاه همه باید تسلیم باشند.

 

 آخرین مطالب
آرشیو مطالب