تبلیغات
« ستاد سراوان » - خطبه های نمازعبادی سیاسی جمعه شهرستان سراوان به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای دهقان امام جمعه شهرستان سراوان در مورخه 94/03/01

با سلام و صلوات بر محمد وآل محمد (ص)، نمازعبادی سیاسی جمعه شهرستان سراوان به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای دهقان امام جمعه شهرستان سراوان در مورخه 94/03/01 برگزار گردید.

حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا دهقان در خطبه های نماز در ابتدا همگان را به رعا یت تقوای الهی و پر هیز و دوری جستن از گناه توصیه نمودند و در ادامه به بهره گیری از سخنان گهر بار سرور وسالار شهیدان امام حسین (ع)  توصیه و سفارش کردند.  و در این رابطه فرمودند:این امام بزرگوار همواره تلاش گر در جهت هدایت و راهنمایی مسلمین و جهان اسلام بوده است، سخنان ارزشمندی از او برای ما به یادگار باقی مانده است. ما شیعیان افتخار می کنیم که پیرو این خاندان  با عظمت هستیم که به برکت سخنان نورانی آنها که برگرفته از وحی و الهامات الهی است. وما با پیروی از راهشان بهترین و مستقیم ترین  صراط الهی را در جهت هدایت و حرکت به سمت توحید به حمد الهی می پیماییم. یکی از سخنانی که امام حسین (ع ) دارد و از ایشان برای ما به یادرگار باقی مانده است در رابطه با قضا و قدر می باشد. اینکه از قضا و قدر چه تعبیر می شود در جهان اسلام دیدگاههای مختلفی وجود دارد. گروه اشعری مذهب ها  از اهل سنت دید گاه شان این است که قائل به جبر است . یعنی هر کاری که از ما سر می زند مجبور به انجام آن هستیم. چه عمل ثواب و چه گناه باشد از روی اجبارمی باشد. دید گاه دیگر قائل به تفویض هستند یعنی ما انسانها صاحب اختیار به انجام هر کار خوب وبد می باشیم وخداوند هر گونه اراده را در رابطه با ما انسانها از خودش سلب کرده است، و اختیار کامل را به ما واگذار کرده است. اما شعیان یک امری ، بین الامرین را قائل هستند ما نه قائل به جبر نه قائل به تفویض هستیم،  بلکه اعتقاد ما بر گرفته از آیات نورانی قرآن کریم و سخنان معصومین می باشد، ما انسانها مختار در انجام عمل هستیم هر کاری که از ما سر می زند بر اساس اراده و قدرتی که خداوند است در اختیار ما گذاشته است، اگر قدرت الهی نبود ما نمی توانستیم کاری انجام دهیم و فعلی از ما سر بزند لذا قدرت برقیام داریم اما این قدرت منوط به اراده و قدرت الهی است.

حسن بن ابی الحسن بصری نامه ای به امام حسین علیه السلام نوشته و در آن از قضا و قدر الهی پرسید. حضرت در جواب فرمود: «فَاتَّبِعْ ما شَرَحْتُ لَکَ فِی الْقَدْرِ مِمّا اُفْضِیَ اِلَیْنا اَهْلُ الْبَیْتِ، فَاِنَّهُ مَنْ لَمْ یُؤْمِنْ بِالْقَدْرِ خَیْرِهِ وَشَرِّهِ فَقَدْ کَفَرَ وَمَنْ حَمَلَ الْمَعاصِیَّ عَلَی اللّهِ عَزَّ وَجَلَّ فَقَدْ اِفْتَری عَلَی اللّهِ اِفْتِراءً عَظِیما؛ آنچه از مفهوم «قدر» به ما اهل بیت رسیده است برای تو شرح می دهم، از آن پیروی کن! به راستی کسی که به قدر خوب یا بدش ایمان نیاورد، کافر شده است. و کسی که گناهان را به حساب خداوند گذارد [و خود را تبرئه کند]، افترایی بزرگ به خداوند بسته است.»

و در ادامه چنین بیان داشتند: «اِنَّ اللّهَ تَبارَکَ وَتَعالی لا یُطاعُ بِاِکْراهٍ وَلا یُعْصی بِغَلَبَةٍ وَلا یَهْمِلُ الْعِبادَ فِی الْحِکْمَةِ لکِنَّهُ الْمالِکُ لِما مَلَّکَهُمْ وَالْقادِرُ لِما عَلَیْهِ اَقْدَرَهُمْ فَاِنْ اِئتَمَرُوا بِالطّاعَةِ لَمْ یَکُنْ لَهُمْ صادّا عَنْها مُبْطِنا وَاِنْ ائْتَمَرُوا بِالْمَعْصِیَةِ فَشاءَ اَنْ یَمُنَّ عَلَیْهِمْ فَیَحُولَ بَیْنَهُمْ وَبَیْنَ ما ائْتَمَرُوا بِهِ فَعَلَ وَاِنْ لَمْ یَفْعَلْ فَلَیْسَ هُوَ حَمَلَهُمْ عَلَیْها قَسْرا وَلا کَلَّفَهُمْ جَبْرا، بَلْ بِتَمْکِینِهِ اِیّاهُمْ بَعْدَ اِعْذارِه وَاِنْذارِهِ لَهُمْ وَاحْتِجاجِهِ عَلَیْهِمْ طَوَّقَهُمْ وَمَکَّنَهُمْ وَجَعَلَ لَهُمْ السَّبِیلَ اِلی اَخْذِ ما اِلَیْهِ دَعاهُمْ وَتَرْکِ ما عَنْهُ نَهاهُمْ؛ خداوند متعال، به اجبار اطاعت نمی شود و به جبر هم معصیت نمی شود و بندگان را هم [در انتخاب راه زندگی] طبق حکمت به حال خود رها نکرده است؛ بلکه خداوند مالک آن چیزی است که بندگان دارند و قادر بر آن چیزی است که بندگانش قدرت دارند؛ پس اگر بندگان دنبال طاعت بروند، خداوند مانعشان نمی شود و اگر به دنبال معصیت بروند، اگر بخواهد بر آنها منت می گذارد و بین آنها و گناه مانعی را ایجاد می کند و اگر این کار را نکند، معنایش این نیست که پس بندگانش را قهرا بر آن مجبور و وادار ساخته است؛ بلکه بعد از انذار و ارشاد و اتمام حجّت، آنان را بر اعمال مسلط کرده است.

خدا بر بندگان خود راهی نهاده است که بتوانند اوامر و دستورات او را انجام دهند و منهیات او را ترک نمایند.»

سپس فرمودند: «جَعَلَهُمْ مُسْتَطیعینَ لاَِخْذِ ما اَمَرَهُمْ بِهِ مِنْ شَی ءٍ غَیْرَ آخِذِیهِ وَلِتَرْکِ ما نَهاهُمْ عَنْهُ مِنْ شَی ءٍ غَیْرَ تارِکِیْهِ وَالْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِی جَعَلَ عِبادَهُ اَقْوِیاءَ لِما اَمَرَهُمْ بِهِ یَنالُونَ بِتِلْکَ الْقُوَّةِ وَما نَهاهُمْ عَنْهُ وَجَعَلَ الْعُذْرَ لِمَنْ لَمْ یَجْعَلْ لَهُ السَّبِیلَ [السَّبَبَ] حَمْدا مُقْبِلاً فَاَنَا عَلی ذلِکَ اَذْهَبُ وَبِهِ اَقُولُ وَاللّهِ اَنَا وَاَصْحابِی اَیْضا عَلَیْهِ وَلَهُ الْحَمْدُ؛ خداوند بر بندگانش توانایی و نیرومندی عطا فرمود تا فرامینش را اجرا کنند و از آنچه نهی فرموده روی گردانند. سپاس خدایی را که بندگانش را بر انجام اوامر خود نیرومند و توانا کرده و با این توان و نیرو اوامر و نواهی او را بجا می آورند و آنان را که قدرت نداده، معذور دانسته و این سپاس مورد قبول درگاهش واقع شود. من هم رهرو این راهم و اعتقادم نیز همین است و سوگند به خدا! راه من و یارانم همین است و حمد مخصوص او می باشد.»

در این جملات امام حسین علیه السلام به خوبی مسلک «لا جَبْرَ وَلا تَفْوِیضَ بَلْ اَمرٌ بَیْنَ الاَْمْرَین» را بیان نموده اند. ایشان هم اختیار انسان را به خوبی ثابت کرده اند و هم به توحید افعالی حضرت حق و ساحت قدس او خدشه وارد ننموده اند.

برخی از گروههای اسلامی که از معارف اهل بیت علیهم السلام دور افتادند، بر اثر پیروی از قیاس در مباحث خداشناسی دچار تشبیه و تجسیم و تجسید و... گشتند و برای خدا دست و پا و چشم و... قائل شدند و خدا را قابل رؤیت و دیدار دانستند. به راستی تنها مذهبی که توحید و خداشناسی را به صورت صحیح و قابل استدلال ارائه داد، مذهب شیعه است و آن هم به برکت وجود و حضور اهل بیت علیهم السلام می باشد.

نافع بن ازرق سؤالاتی درباره خداشناسی از امام حسین علیه السلام پرسید.حضرت در جواب فرمود: «یا نافِعُ اِنَّ مَنْ وَضَعَ دِینَهُ عَلَی الْقِیاسِ لَمْ یَزَلِ الدَّهْرُ فِی الاِْرْتِماسِ مائِلاً عَنِ الْمِنْهاجِ ظاعِنا فِی الاِْعْوِجاجِ ضالاًّ عَنِ السَّبِیلِ قائِلاً غَیْرِ الْجَمِیلِ؛ ای نافع! آن کس که دینش را بر پایه قیاس بنا نهد، همواره بر [منجلاب[خطا فرو رود و از جادّه مستقیم حق منحرف می گردد. این چنین فردی راه را گم می کند [و در کجی و نادرستی گام می نهد] و سخنی ناپسند می گوید.»

حضرت ادامه می دهند: «یَابْنَ الاَْزْرَقِ اَصِفُ اِلهِی بِما وَصَفَ بِهِ نَفْسَهُ وَاُعَرِّفُهُ بِما عَرَّفَ بِهِ نَفْسَهُ لا یُدْرَکَ بِالْحَواسِّ وَلا یُقاسُ بِالنّاسِ فَهُوَ قَرِیبٌ غَیْرُ مُلْتَصِقٍ وَبَعِیدٌ غَیْرُ مُتَقَصٍّ یُوَحَّدُ وَلا یُبَعَّضُ مَعْرُوفٌ بِالاْآیاتِ مَوْصُوفٌ بِالْعَلاماتِ لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الْکَبِیرُ الْمُتَعالُ؛ ای پسر ازرق! معبودم را آن چنان توصیف می کنم که خود کرده است و آن چنان معرفی می کنم که خود را معرفی کرده است: با حواس درک نمی شود و با مخلوقات مقایسه نمی گردد. او [به موجودات] نزدیک است؛ ولی نه پیوسته و متّصل و از آنان دور است؛ ولی نه با فاصله. یکتا و بی همتا است و تجزیه پذیر نیست. او با نشانه ها[ی آفرینش] شناخته می شود و با [قوانین هستی و] علامات توصیف می شود. نیست معبودی جز او که بزرگ و بلند مرتبه است.»

خطبه دوم

خطیب نماز جمعه ابتدا در رابطه با مناسبت های که در این هفته در پیش داریم به شرح زیر ایراد کردند

امروز  یکم خرداد سوم شعبان و سالروز میلاد سرور و سالار شهیدان امام حسین می باشد که در نظام جمهوری اسلامی به عنوان روز پاسدار معرفی شده است و همچنین فردا سالروز ولادت قمر بنی هاشم حضرت ابوالفضل (ع) و پنجم شعبان سالروز ولادت حضرت سید ساجدین  زین العابدین امام علی ابن حسین (ع)می باشد را به تمامی نماز گزاران تبریک عرض می کنم.

شخصیت بزرگواری چون امام حسین (ع) که امر حراست و پاسداری از دین جدش رسول گرامی اسلام را در پیش گرفت، بعد از آن دورانی که پایبندی به آن صلح نامه تحمیلی برادر بزرگوارشان امام حسن (ع) سپری شد، در برابر ظلم ظالمان و بد عهدی های و انحراف های که در دین جدش اتفاق افتاده بود ایستادگی کردند. در برابر خلیفه ای که اصلا  شایستگی جانشینی پیامبر اسلام را نداشت قیام می کند و به مردم می فهماند که راه راستین قرآن و سنت و سیره نبی مکرم  اسلام چیست. و ان گونه از روی اخلاص و اتکال به خداوند تبارک و تعالی  و با علم و آگاهی به هدف قیام نمود و ایستادگی کرد، که خون پاکش را آن کسی که  از سلاله پیامبر اسلام است که خداوند تبارک و تعالی از آنها به عنوان خاندان پاک و پاکیزه مطرح می کند، و این شخصیت بزرگواری که به عنوان سبت پیغمبر و به عنوان سید جوانان اهل بهشت پیامبر اسلام از او یاد می کند واین شخصیت بزرگواری که در قرآن کریم  جزو گروهی است که ایه مبالحه در شآن  آنان نازل شده ودر روز مبالهه پیامبر اسلام این شخصیت بزرگوار را در آغوش می گیرند ودر برابر آن مسیحیان و کفارنجران به مبالهه می خواهد بپردازد از یک چنین جایگاه با عظمتی بر خوردار هستند

امروزه ما باید هوشیار باشیم در برابر تبلیغات دشمنان اسلام سر فرود نیاوریم تسلیم نشویم و تحت تآثیر آنها قرار نگیریم که یک چنین دشمنانی همواره در برابر اسلام و مسلمین قرار دارند. امام حسین (ع) با ریختن خون خودش دین جدش اسلام را جاودانه کردند و از ارزشهای اسلامی حراست و پاسداری نمودند. اگر یک چنین روزی در نظام ما به عنوان روز پاسدار نام می گیرد به خاطر این است که الهام گیری شود از یک چنین شخضیتی بزرگواری، وما این روز را به پاسدارن و سپاه پاسداران عزیز تبریک عرض می کنیم. مهمترین چیز برای پاسدار که مهمتر از پاسداری در واقع است تنها داشتن لباس و نشان نظامی نیست بلکه روحیه  پاسداری از ارزشهای  اسلامی و انقلاب است، لذا پاسداری به روحیه پاسداری است نه لباس بنابر این همه آنهایی که در جهت حفظ  انقلاب و ارزشهای آن گام بر می دارند پاسدار انقلاب و اسلام هستند. امام خمینی (ره) در این رابطه فرمودند این پاسداران فرزندان دفاع مقدس و پرچم داران عزت مسلمین و سپر حوادث هستند، باید همواره حامی این عزیزان باشیم، پاسداران ما باید همواره در مسیر خود سازی و تهذیب نفس حرکت کنند چون نشآ گرفته از مکتب امام حسین است.

هویت پاسداران ما به مردمی بودن آنهاست چرا که از بطن مردم هستند و با مردم هستند، اگر دشمنان ما طی این دوران نتوانستند بر علیه ما کاری انجام دهند به برکت وجود همین عزیزان سپاهی و انتظامی  است که علی رقم تحریم های که برما واردکردند. امروز یکم خرداد سالروزتحریم های امریکا بر علیه ایران اسلامی از سال 1359 می باشد. کشور اسلامی ما 35 سال است که در تحریم های اقتصادی، نظامی و علمی به سر می برد به فرمایش مقام معظم رهبری ، آنها دروازه علم و فناوری را به روی ما بستند، اما می بینیم ان کشور هایی که نوکری امریکا را انجام می دهند ببینید که وضعیت آنها چگونه است جز نوکری چیز دیگری ندارند، تمام امکاناتشان بر گرفته از آن کشورهاست اگر آنها را منع بکنند ویران و درمانده خواهند شد. امام (ره) این تحریم ها را یک برکت و رحمت از جانب خداوند می دانستند، لذا با این تحریم ها جوانان ما فکرو علم خود را برای سازندگی کشور بکار می گیرند و به خود کفایی خواهیم رسید.  در پایان خطیب نماز جمعه  به سخنان رهبردر روز چهارشنبه دردانشگاه امام حسین (ع) در مراسم دانش اموختگی دانشجویان این دانشگاه اشاره کردند  که  برخی از دسیسه های دشمن که دوباره دارد فتنه انگیزی می کند و خیانت گیرها آنان که حتی به گفتار خود نیز عمل نمی کنند  برای ما بیان فرمودند: مطلبد که ما همواره هوشیار باشیم و از روزگار و مسائل گذشته انقلاب تجربه کسب کنیم و ارزشهای خود را از دست ندهیم مواظب خنده های فریبند دشمن باشیم. مقام معظم رهبر در همین سخنرانی اخیر خود به ما هوشیاری داده اند که ملت و مسئولین نظام هوشیار باشند و به بیان  برخی از کار شکنی هایی که در مذاکرات 1+5  بوجود آمده را مطرح کردند.

یکی از توصیه های مقام معظم رهبری به مسئولین و همه ملت دارد لزوم ایستادگی در برابر زیاد خواهی دشمن است. اگرچه دشمن به  فکر جنگ و ناامنی در مرزهای کشورمی باشد و زیاده خواهی دشمن برای باز جویی دانشمندان هسته ای از جمله دسیسه هایی است که امریکایی ها بوجود آورده اند لذا مقام معظم رهبری توصیه ای که دارند این است که بدانیم که هر قدر ما عقب نشینی کنیم دشمن زیاده طلب هم جلوتر می آید و لذا باید دیواری مستحکم از عظم ملی و اقتدار ملی در برابر دشمن باید ایجاد کرد.  و همچنین توصیه به مسئولین  سفیح کشورهای کنار خلیج فارس که دشمن می خواهد جنگ ایالاتی ایجاد کند شما را وادار کنند که به کنار مرزهای ایران بکشانید اگر بر علیه ایران شیطنتی صورت بگیرد ایران اسلامی با واکنشی سخت دشمنان را پشیمان خواهد کرد. این ایستادگی نشآت گرفته از مکتب امام حسین (ع) است  که ما را به عزت ، استقلال و سر فرازی خواهد رساند و بر وعدی الهی در برابر نصرت ویاری دین خداوند  خواهد بود که پیروزی از آن یک چنین ملتی که در برابر ظلم و ستم می ایستد خواهد بود.

 و همچنین اشاره داشتند به دوم خرداد روز جانباز که این روز را گرامی داشتند تبریک عرض می کنیم به جانبازانی که الهام گرفتند از جانباز کربلا حضرت عباس (ع) ، این جانبازان شاهدان زنده ای هستند که با زنده ماندنشان آن پیام های ایثار و راه شهدا و ارزشهای دین را برای  این ملت و جوانان عزیز بازگو می کنند و همواره باید قدردان این عزیزان باشیم. واینها در نزدخداوند مقام و منزلتی بالاتر از مقام ومنزلت شهیدان دارند. ما درس های فراوانی  ازشخصیت های چون حضرت عباس(ع) و امام سجاد  گرفتیم.

یکی از درس های که از امام سجاد (ع) گرفته ایم بحث حلم و بردباری و داشتن اخلاق حسنه در برابر همگان است. روزی شخصی آمد نزد امام سجاد و شروع به فحش و ناسزا گویی به امام سجاد (ع) کردند، اطرافیان هم می شنیدند امام هم سکوت کردند، و مرد مسجد را ترک کرد امام فرمودند به اطرافیان که من می خواهم پاسخ این فرد را بدهم هر که تمایل دارد که با من بیاید ایرادی ندارد، امام با اطرافیان حرکت کردند سمت منزل آن فردرفتن و در خانه آن فرد در زند مرد مقابل در امد و گمان کرد که امام می خواهد با او دعوا کند، امام به او گفت ای برادر شما در مسجد به من چنین و چنان گفتید اگر این حرف های که شما به من گفتید درست است از خداوند می خواهم که مرا ببخشد و اگر این حرف ها تهمت ودروغ است من از خداوند می خواهم که خدا شما را ببخشد و بیامورزد وقتی این نحوی بر خورد را دید، مرد  خود شرمنده شد و  مرد  امام را در آغوش گرفت واز امام معذرت خواهی کرد ، این نحوی بر خورد ها ایجاد جاذبه می کند و فرد را به دین و دیانت  جذب می کند

روز دوشنبه چهارم خرداد هم آغاز هفته بدون دخانیات است، مواد مخدر موجب هلاکت و نابودی خود  انسان و مال  انسان می شود، هر نخ سیگاری که انسان می کشد حدود پنج و نیم دقیقه از عمر خود می کاهد، همین سیگاری که بعضی ها آن را به عنوان سر گرمی استفاده می کنند انواع مواد سمی و سرطانی وجود دارد و موجب کاهش عمر انسان می شوند و دانشمندان می گویند خطر ابتلا به حمله قلبی و بیماری های قلبی ، سرطان ریه و زخم معده را تشدید می کند. سود و ثروت بدست آمده از این مواد در جیب شرکت های تولید کننده می رود، یک شرکت امریکایی تولید کننده سیگار سود یک سال آن به اندازه سود 15 سالی که از فروش نفت ایران بدست می اید. ما با مال و جان خود در واقع به کفار و کسانی که بر علیه ما هستند کمک می کنیم. لذا سعی کنیم از یک چنین موادی که به مال و جان وجامعه ما ضرر می رساند دوری کنیم.

 آخرین مطالب
آرشیو مطالب