تبلیغات
« ستاد سراوان » - خطبه های نمازعبادی سیاسی جمعه شهرستان سراوان به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای دهقان امام جمعه شهرستان سراوان در مورخه 4/2/1394

با سلام و صلوات بر محمد وآل محمد (ص)، نمازعبادی سیاسی جمعه شهرستان سراوان به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای دهقان امام جمعه شهرستان سراوان در مورخه 4/2/1394برگزار گردید.

در ابتدای خطبه اول نماز جمعه، حجت الاسلام و المسلمین دهقان تمامی نمازگزاران را به کسب تقوای الهی و پرهیزکاری دعوت کردند، و روی آوردن به این صفات نیک و پسندیده موجب تقرب انسان را به خداوند و موجب نجات انسان از آتش دوزخ می شود. ودر ادامه خطیب نماز جمعه سخنی از امام صادق (ع) که از جد بزورگوارش امام علی (ع) در رابطه با معرفی علایم و نشانهای متقین بشرح زیر بیان کردند.   برای یک انسان مؤمن علایم و نشانه های است که با آن نشانه ها یک انسان مؤمن شناخته می شود.

از نشانه های اهل تقوا راستگویی وصداقت در گفتار و امورات زندگی است.

 اعدای امانت است اگر امانتی در اختیار من و شما است به صاحبش بر گردانیم. خیلی از مسائلی که در زندگی فردی انسان، امانت است حتی همین نعمت سلامتی که در اختیار انسان است به نوعی امانت است که باید از این نعمت بزرگ زمینه های بهره برداری مطلوب را فراهم کنیم. وفای به عهد وپیمانی که با کسی می بندیم. عجز و بخل کم، از نشانه های تقوا است. صله ارحام نمودن، رحمت و عطوفت و مهربانی نسبت به ضعیفان نمودندن، از علایم ونشانهای اهل تقوا است. پس اگر بخواهیم بدانیم که انسانی اهل تقوا هستیم باید ببینیم که این موارد را دوست داریم. آیا این اعمال را انجام می دهیم  یا نه؟ از دیگر نشانه های اهل تقوا از نظر امیر مؤمنان کمی معاشرت با زنان می دانند. و همچنین بذل و بخشش نسبت به معروفها و داشتن اخلاق نیک و حلم وبردباری بسیار، تبعیت و پیروی کردن از علم و دانشی که آن علم دانش انسان را به خداوند تبارک و تعالی نزدیک کند. یک چنین خصوصیاتی از نشانه های تقوا است. امام علی (ع) می فرماید: خوشا بحال آن  کسانی که دارای چنین خصوصیاتی هستند.

خطیب نماز جمعه موضوع خطبه اولرا در باره راهکار های هم دلی و هم زبا نی از منظر قرآن و روایات معصومین معرفی کردند. در این رابطه سخنانی به شرح زیر بیان فرمودند:

همدلی و همزبانی دولت و ملت را   مقام معظم رهبری به عنوان شعار سال برای ملت و دولت نام گذاری کرده اند. آیا اسلام یک چنین توصیه و سفارش هایی به ما دارد یا نه؟  وقتی مراجعه می کنیم در مبانی اسلامی می بینیم خداوند تبارک وتعالی یکی از توصیه های بسیار ارزشمندی که به ما دارد گفتار نیکو و پسندیده است، که این خصوصیت را در زندگی پیشه کنیم خداوند در سوره اسرا آیه 53 می فرماید:

"وَقُل لِّعِبَادِی یَقُولُواْ الَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِنَّ الشَّیْطَانَ یَنزَغُ بَیْنَهُمْ إِنَّ الشَّیْطَانَ كَانَ لِلإِنْسَانِ عَدُوًّا مُّبِینًا"

"و بندگانم را بگو که همیشه سخن بهتر را بر زبان آرند، که شیطان (بسیار شود به یک کلمه زشت) میان آنان دشمنی و فساد برمی‌انگیزد، زیرا دشمنی شیطان با آدمیان واضح و آشکار است."

 دشمن های درونی و بیرونی وجود دارند که بین مؤمنین  ، بین مسئولین و مردم تفرقه افکنی و اختلاف افکنی می کنند و ما باید هوشیار باشیم. آنچه که می تواند یک چنین محبت و همدلی و هم زبانی ایجاد کند گفتار نیکو پسندیده است؛ لذا باید از کلماتی که مشتمل بر ادب هست در گفتار ها نسبت به همدیگر استفاده کنیم. از دستورات قرآن در روابط اجتماعی،  بر خورد ملایم و توأم با مهر عطوفت است. همچنین خداوند در سور طاها آیه 44 می فر ماید:

فَقُولَا لَهُ قَوْلًا لَّیِّنًا لَّعَلَّهُ یَتَذَكَّرُ أَوْ یَخْشَى

 وقتی خداوند به حضرت موسی و برادرش  مأموریت می دهد که به سمت فرعون بروید و او را هدایت کنید توصیه اش به آنها این است که با او با زبان لین و نرم سخن بگویید، شاید این نرم سخن گفتن باعث شود او پند پذیر شود . از این آیات شریفه نتیجه می شود که وظیفه طرفین در گفتگو ها رعایت ادب و گفتار نیک است که باید همواره پیشه بکنند.

مورد دیگر راهکار های همدلی مسئله صداقت است که صداقت هم تأثیر  زیادی در همدلی و اعتماد بین افراد می گذارد، باید دو طرف هم به یکدیگر واقعیت مسائل را باز گو کنند تا به یک هدف مشرک دست بیابند. در قرآن کریم از این مسئله این گونه خداوند یاد می کند و به من و شما توصیه و سفارش می کند، و مؤمنین را این گونه معرفی می کند. مؤمنین کسانی هستند که ایمان به الله دارند، ایمان به رسول خدا دارند. سپس شک به خود را نمی دهند، در مسیر ایمان به خداوند، با مال و جان خود در راه خدا کوشش می کنند.

در قرآن از کسانی که دارای یک چنین خصوصیتی هستند، تحت عنوان صادقون یعنی راستگویان یاد می کند. در جای دیگر ویژه گی های یک چنین متقین ومؤمنانی در راستای همین مسئله هم دلی و هم زبانی این گونه معرفی می کند که: این مؤمنان  به اهل ایمان می گویندپروردگارا همانا ما به تو ایمان آورده ایم پس خدایا گناهان ما را ببخش و بیامورز و ما را از عذاب آتش نجات بده. در سوره آل عمران ایات 16 و 17 خداوند می فرماید: آن کسانی که صبوری بخرج می دهند در زندگی خودشان آن کسانی که صداقت را در زندگی پیشه می کنند و آن کسانی که انفاق در راه خدا می کنند، آن کسانی که اهل خشوع، تواضع و فروتنی در برابر پروردگار هستند و سحر ها طلب استخفار و مغفرت از خداوند تبارک وتعالی می کنند، اینها دارای یک چنین ویژگی ها و خصوصیاتی،  متقین هستند.

مقام معظم رهبری در این توصیه هایی که در رابطه با شعار سال داشتند می بینیم که

این ظرفیت مهم وعظیم هم دلی و هم ز بانی دست یافتنی است ولی شرایطی دارد که باید به این شرایط توجه کرد . یکی از این شرایط عبارت است از همکاری های صمیمانه میان ملت و دولت ، اگر این همکاری صمیمانه در دو طرف شکل بگیرد یقینا همه آنچه که جزو آرزو های ما است دست یافتنی می شود. و آثار آن را مردم به چشم خواهند دید. در بیانات معصومین هم به این مسائل توجه شده است،  اگر می خواهید در جامعه وحدت و همدلی به وجود آید باید حقوق مسلمانی وحقوق برادری را باید رعایت کنیم. خطیب نماز جمعه  در ادامه روایتی از امام صادق نقل کردند آن حضرت می فرماید : حق یک برادر مسلمان بر برادر مسلمانش7مورد است. که اولین و آسانترین آنها این است که آنچه بر خود می پسندی برای دیگران هم بپسند و از آنچه که برای خود نمی پسندی برای دیگران هم ناپسند بداریم. و همچنین می فرمایند که نباید برادر مؤمن خود را خشمگین بسازید لذا باید رضایت مؤمن را بدست بیاورید.باید با جان ، مال وزبان خود، انسان مؤمنی را یاری کنید. اگر مردم یک کشور خیرخواه هم، این گونه بر اساس بیانات گهربار معصومین باشند می بینیم مدینه فاضلی در کشور بوجود می آید. مسلمانان در بسیاری از موارد دارای عقیده واحد هستند، واین پیوند برادری که بر اساس معنویت و عقیده شکل می گیرد بسیار قوی تر و ریشه دارتر از برادر خونی و نسبی است خداوند در سوره انفاق ایه 63 می فرماید:

وَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِهِمْ لَوْ أَنفَقْتَ مَا فِی الأَرْضِ جَمِیعاً مَّا أَلَّفَتْ بَیْنَ قُلُوبِهِمْ وَلَكِنَّ اللّهَ أَلَّفَ بَیْنَهُمْ إِنَّهُ عَزِیزٌ حَكِیمٌ

و میان دلهایشان الفت انداخت كه اگر آنچه در روى زمین است همه را خرج مى‏كردى نمى‏توانستى میان دلهایشان الفت برقرار كنى ولى خدا بود كه میان آنان الفت انداخت چرا كه او تواناى حكیم است. لذا با عقیده وهدف و روش واحدیک همدلی و صداقتی بوجود می آید که شاهدبرکات، پیشرفت و اقتدار برای یک کشورخواهیم بود.

خطبه دوم

خطیب نماز جمعه ابتدا به بیان مناسبت های که در این هفته در پیش رو داریم پرداختند. از جمله 5 اردیبهشت که یادآور یکی از معجزات الهی در انقلاب اسلامی ایران است. شکست حمله نظامی امریکا در طبس بر اثر طوفان شن که در سال 1359  می باشد. که امریکایها برای نجات نیروهای جاسوس خود که در لانه جاسوسی تحت عنوان سفارت بود ولی در واقع مکانی بر ای جاسوسی این مزدوران بود توسط نیروهای حزب الهی این لانه جاسوسی  فتح شده بود و تعداد زیادی از عوامل رژیم امریکایی را به گروگان گرفتند، به ایران تصمیم حمله نظامی داشنتد.  این جاسوسان از سال 1358 در گروگان بودن و فتح این لانه جاسوسی آنقدر مهم بود که امام (ره) فرمودند که ارزش این عمل این است که آن  امریکا بت بزرگی که از خود برای ملت ها تراشیده  بود با این فتح شکسته شد. این عمل باعث شد تا مردم کشور های دیگر هم در مقابل زیادخواهی های امریکایان  باستند. لذا برای امریکا این جریان بسیار گران تمام شده بود و دنبال آن بود که به هر شکل که شده این نیروها را آزاد کند. اما الارقم آن همه آموزش های  مشابهی که در  کشور خودشان در صحرا ها دیده بودند خداوند آن ابابیلهای خودش را وآن طوفان شن را فرستاد تا این سپاه ابرهی را نیست و نابود کند. در منطقه خاورمیانه با توطئه های امریکا و رژیم صهیونیستی چگونه کشورها ی مسلمان را به جان هم انداختند در صورتی که اگر این ملت ها هوشیار می بودند ودر برابر این توطئه ها ایستادگی وبصیرت بخرج می دادند و به حقوق خود واقف باشند آنها با توطئه ونقش ها نمی توانند در منطقه اغتشاش بوجود بیاورند.داعشی ها ، طالبان و القاعده دست پروده های آنها هستند. امریکا هرگز خیرخواه مسلمین نخواهد بود آنها سعی می کند ملت ها را به جان هم باندازد و از منافع و ثروت آنها استفاده کنند و سلاح های خود را به این کشور ها بفروشد و بگوید که ما حامی شما هستیم. نباید به یک چنین کشوری اعتماد کرد. مقام معظم رهبری هم در رابطه با مذاکرات1+5 فرمودند:  فعلا بنا بر مصالحی در همین یک مورد مسائل هسته ای توافق می کنیم که این مذاکرات شکل بگیرد. با این که می دانیم  که نمی شود اعتماد کرد، ولی با هوشیاری هر چه تمام تر  باب تعامل با دنیا باز هم این مسیر را دنبال کنید  تا به جهان فهمانده شود که ما به دنبال سلاح هسته ای نیستم بلکه به دنبال توسعه علم و دانش و به دنبال انرژی صلاح آمیز هسته ای هستیم. و این مبحث را بایدبا هوشیاری دنبال کرد و تحت تأثیر نیرنگ های امریکایی ها هم قرار نگیریم.

روز سه شنبه8 اردیبهشت هم به عنوان روز جوان نامیده شده است در چنین روزی سروان خلبان جوان علی اکبر شیرودی به خیل عظیم شهدا می پیوندد، از شهدا ونیرو های جوان مخلص و متعهد انقلاب که در راستای استقلال وتمامیت عرضی کشوردر دفاع شجاعانه در جبهات حق علیه باطل   به مقام شهادت رسیدند.به جوانان تبریک عرض کردند و توصیه می کنیم که  این شهدای جوان را لگو خود قرار دهند.  پیامبر  می فرماید:خداوند دوست دارد جوانی را که جوانی خود را در مسیر طاعت الهی مصرف کند، نه در مسیر هواهای نفسانی و لذات زود گذر، این اطاعت وپایبندی به واجبات برای او عاقبت بخیری می آورد.

امام صادق(ع) در توصیه ای که به پیروان و اصحاب خود دارد می فرماید من دوست ندارم که جوانی از شما جز بر دو گونه ببینم یا دانشمند باشند یا دانشجو باشند.

از مناسبت دیگر این هفته دهم رجب سالروز ولادت امام محمد تقی الجواد(ع) که این مناسبت را به نماز گزاران تبریک عرض می کنم. شخصیت بزرگواری که در سال 105 (ه.ق) و بنا به روایتی در پنجم رمضان یا نیمه رمضان بدنیا آمده است اما آن زیارت نامه ای که از ناحیه مقدسه آمده و اشاره به ولادت آن حضرت در ماه رجب دارد مادر گرامی اش سبیکه یا خیزران است که این دو نام در تاریخ زندگی آن حضرت ثبت است. که از خاندان ماریه قبطیه همسر پیامبر بوده است. ولادت این امام بزرگوار را پیامبر (ص) پیش بینی می کند و می فرمایند: پدرم به قربان پسر بهترین کنیزی باد که از اهالی نوبه وپاکیزه سرشت است. و پدر بزرگوارشان امام علی بن موسی الرضا می باشد. در ادامه خطیب نماز جمعه به بیان چند نمونه از سخنان این امام بزرگوار به شرح زیر پرداختند.  امام محمد تقی الجواد(ع) می فرماید: اظهار و آشکار کردن کاری قبل از اینکه کار را کاملا مستحکم کرده باشی مفسده آور است. در فرمایشی دیگر می فرماید:در ظاهر دوست خدا مباش و در باطن دشمن خدا مباش. کسی که دوست خدا است در ظاهر و باطن باید مطیع امر خداوند باشد. واگربعضی اوقات به یک سری کمبودهای وکمی نعمت مواجه  میشویم نباید د از امر خدا سر پیچی کنیم. در این خصوص امام می فرماید این نتیجه ناسپاسی ما انسانها ست. و می فرماید: افزونی نعمت از جانب خدا بریده نمی شودتا هر گاه که شکر گذاری از سوی بندگان بریده شود. در پایان خطیب نماز جمعه اشاره روز شوراها و روز کار و کارگرکردند و این روز را هم تبریک عرض کردند وخواستار توجه و کار بیشتر از شوراهای شهر روستا در جهت ابادانی شهر داشته باشند.آخرین مطالب
آرشیو مطالب