تبلیغات
« ستاد سراوان » - خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه شهرستان سراوان به امامت حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا دهقان

با سلام و صلوات بر محمد وآل محمد (ص)، نمازعبادی سیاسی جمعه شهرستان سراوان به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای دهقان امام جمعه شهرستان سراوان با حضور حجت الاسلام و المسلمین عباسی مسئول شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان سیستان و بلوچستان در مورخه 21/01/94 برگزار گردید.


با سلام و صلوات بر محمد وآل محمد (ص)، نمازعبادی سیاسی جمعه شهرستان سراوان به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای دهقان امام جمعه شهرستان سراوان با حضور حجت الاسلام و المسلمین عباسی مسئول شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان سیستان و بلوچستان در مورخه 21/01/94 برگزار گردید.

در ابتدای خطبه اول نماز جمعه، حجت الاسلام و المسلمین دهقان تمامی نمازگزاران را به کسب تقوای الهی و پرهیزکاری دعوت کردند؛ و فرمودند که تقوا موجب پایبندی هر چه بیشتر انسان به واجبات دین و دوری از گناهان می شود ومواظبت از اعضا و جوارح از آلودگی ها و گناهان در سایه مواظب چشم، گوش، زبان، دست و پا از گناهان و سوق دادن به سوی نیکی ها و واجبات الهی می توان به تقرب اله الله دست یافت، و موجبات سعادت در دنیا و آخرت را برای خودمان با وارد شدن در این دژ محکم تقوا الهی بدست آورد.خطیب نماز جمعه موضوع خطبه اول جایگاه والای شخصیت زن ومادر بیان فرمودند. از نظر فرهنگ اسلامی مادر یک جایگاه ویژه دارد   حضرت محمد صلی الله علیه و آله در یک جمله زیبا مقام و منزلت حقیقی مادر را چنین بیان می کند: «الجنة تحت اقدام الامهات: بهشت زیر پای مادران است» و در جمله ای دیگر فرمود: «تحت اقدام الامهات روضة من ریاض الجنة; جای قدمهای مادران باغی از باغهای بهشت است» این سخنان گهربار رسول بزرگوار اسلام صلی الله علیه و آله نهایت درجه تکریم مادر است . یعنی هر کس بخواهد به عالی ترین مقامات انسانی دست یابد، باید مادر خود را مورد احترام و محبت قرار دهد .

از امام سجاد علیه السلام روایت شده است که فرمود: مردی به حضور حضرت خاتم الانبیاء صلی الله علیه و آله شرفیاب شده و اظهار داشت: ای رسول خدا! من مردی گنه کار و آلوده به معصیت هستم و از انجام هیچ گناهی فروگذاری نکرده ام، آیا امید آمرزش برایم هست؟

رسول خدا صلی الله علیه و آله پرسید: آیا پدر و مادرت زنده هستند؟ مرد گفت: فقط پدرم زنده است . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: برو با او خوشرفتاری کن . آن مرد رفت و پیامبر صلی الله علیه و آله بعد از رفتن او زیر لب زمزمه می کرد که: ای کاش مادرش زنده بود! زیرا که دعای مادر از آثار بیشتری برخوردار است. آنچه از روایات برمی آید این است که جبران زحمات پدرومادر و بجای آوردن حقوق آنها کاری است بس مشکل، اما باید تا حد توان در این زمینه تلاش نمود .یکی از کار هایی می توانیم در حق این عزیزان انجام دهیم احسان و نیکی کردن است. خداوند متعال در قرآن می فرماید: «وقضی ربک ا لاتعبدوا الا ایاه وبالوالدین احسانا اما یبلغن عندک الکبر احدهما او کلاهما فلا تقل لهما اف ولاتنهرهما وقل لهما قولا کریما» ; «و پروردگارت فرمان داده: جز او را نپرستید! و به پدر و مادر نیکی کنید! هرگاه یکی از آن دو، یا هر دوی آنها، نزد تو به سن پیری رسیدند، کمترین اهانتی به آنها روا مدار! و آنها را از خود مران و بزرگوارانه با آنها سخن بگو! » خداوند متعال در جای دیگری نیکی به پدر و مادر را بعد از اقرار به توحید قرار داده و فرمود: «واعبدوا الله ولا تشرکوا به شیئا وبالوالدین احسانا»آیه 36 سوره نسا; «و خدا را بپرستید! و هیچ چیز را [همتا و] شریک او قرار ندهید و به پدر و مادر نیکی کنید .» بنابراین رعایت مقام و منزلت معنوی مادر و رعایت حقوق وی که از جمله آنها نیکی کردن به او در هر حال می باشد، در مرتبه ای بعد از اطاعت و عبادت خداوند قرار دارد و این هشدار تکان دهنده ای است به فرزندانی که هنوز مقام و منزلت حقیقی والدین را نشناخته اند و آنان را به عنوان خادمان خود می پندارند .

مسئله دوم قدرشناسی است. فرزندان پاک و شایسته و سعادتمند پیوسته از مادروپدر خود قدردانی می کنند . آنان هیچگاه زحمات و رنجهای مادر، در دوران کودکی شان را فراموش نمی کنند . خداوند متعال حق شناسی از پدر و مادر را در کنار شکرگزاری از نعمات خویش مورد سفارش قرار داده و می فرماید: «ان اشکر لی ولوالدیک »  ; «شکر مرا بجاآور [که خالق و منعم اصلی تو هستم] و از پدر و مادرت قدردانی کن .»

هنگامی که از رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله در مورد قدردانی از مادر سؤال شد، آن حضرت فرمود: «هیهات! هیهات! که بتوانی حق مادر را ادا کنی . هر آینه اگر به اندازه ریگهای بیابان عالج [صحرائی در عربستان] و دانه های باران به مادر خدمت کنی و از وی قدردانی کرده و بنده وار در پیش او بایستی، این همه خدمات تو به اندازه زحمات وی در هنگامی که در رحم او بودی و سنگینی تو را تحمل می کرد نخواهد بود . » یکی از مصادیق قدرشناسی در مورد مادر این است که انسان نسبت به او درشتی نکند و همواره در جلب رضایت او تلاش نماید


 مسئله سوم نگاه مهرآمیزنبست به پدر و مادرمی باشد. رسول گرامی اسلام می فرماید: «النظر الی علی بن ابیطالب عبادة والنظر الی الوالدین برافة ورحمة عبادة والنظر فی الصحیفة - یعنی صحیفة القرآن - عبادة والنظر الی الکعبة عبادة ; نگاه به علی بن ابیطالب عبادت است . نگاه مهرآمیز به پدر و مادر عبادت است . نگاه به صحیفه - یعنی صحیفه قرآن - عبادت است . نگاه به کعبه عبادت است .»کسی که به پدر و مادر خود خدمت کند و آنان را در آغوش پرمهر خانواده اش جای دهد و با چهره ای گشاده و بشاش با آنان رفتار نماید، برای هر نگاه محبت آمیزش ثواب حج نوشته می شود . حضرت خاتم الانبیاء صلی الله علیه و آله در سخنی نویدبخش چنین فرمود: «ما من رجل ینظر الی والدیه نظر رحمة الا کتب الله له بکل نظرة حجة مبرورة، قیل یا رسول الله وان نظر الیه فی الیوم ماة مرة قال وان نظر الیه فی الیوم ماة الف مرة ; هیچ کسی به سیمای پدر و مادرش نگاه محبت آمیز نمی کند، مگر اینکه خداوند متعال در مقابل هر نگاه او ثواب یک حج قبول شده به وی عطا می کند . به پیامبر عرض شد: «یا رسول الله! اگر [فردی] هر روز صد مرتبه به چهره پدر و مادرش از روی احترام و محبت نظاره کند باز هم این پاداش را دریافت خواهد کرد؟» فرمود: آری، اگر روزی صدهزار بار هم این کار را انجام دهد، [همین پاداش را دریافت خواهد کرد ].»


مسئله سوم بدست آوردن رضایت پدر و مادرمی باشد.اویس قرنی از معدود یاران پیامبر صلی الله علیه و آله می باشد که در زهد و تقوی به درجات بلندی نائل شد.
هنگامی که اویس در یمن بود، شتربانی می کرد و مادر پیری داشت که تحت تکفل او بود . او با اینکه علاقه شدیدی به وجود گرامی رسول الله صلی الله علیه و آله داشت، هیچ گاه نتوانست پیامبر را از نزدیک زیارت کرده و به نظاره آن سیمای ملکوتی بنشیند . در یکی از روزها که اشتیاق دیدار سرور کائنات در وجودش به شدت شعله ور گردید، از مادرش اجازه خواست تا به سرزمین حجاز آمده و حضرت رسول صلی الله علیه و آله را زیارت نماید، مادرش به او گفت: پسرم! به دیدار آن حضرت برو و هرگاه پیامبر صلی الله علیه و آله در مدینه نبود، بیش از نصف روز در آنجا توقف نکن! اویس با زحمت فراوان فاصله بین یمن و مدینه را پیمود و به شهر پیامبر صلی الله علیه و آله رسید، اما با کمال ناباوری شنید که: پیامبر صلی الله علیه و آله در شهر مدینه حضور ندارد .
چون بیش از نصف روز فرصت نداشت و به والاترین هدف خود که فیض حضور پیامبر صلی الله علیه و آله بود، نائل نشد، به مسلمانان حاضر در مدینه اظهار داشت: سلام مرا به حضرتش برسانید و بگوئید که مردی به نام اویس از یمن به زیارت شما آمده بود و چون از مادرش اجازه توقف بیشتری نداشت، با کمال ناراحتی به وطن خود مراجعت نمود .
بعد از مدتی، پیامبر صلی الله علیه و آله به خانه بازگشت و فرمود:
نسیم بهشتی از سوی منطقه قرن می وزد، آه! چه قدر به دیدار تو مشتاقم، ای اویس قرنی! [ای مسلمانان!] هر کس او را دید سلام مرا به او برساند .

از دیدگاه فرهنگ آسمانی اسلام همچنان که فرزندان در حال حیات مادر خود، حقوق وی را رعایت می کنند، شایسته است پس از مرگ وی نیز او را فراموش نکرده، با انجام اعمال شایسته در تکریم او بکوشند .

خطبه دوم

خطیب نماز جمعه در ابتدا  خطب دوم اشاره ای به سالروز ولات حضرت زهرا (س) که به همین مناسبت در جمهوری اسلامی چنین روزی روز مادر و هفته زن نامگذری شده است و همچنین سالروز ولادت امام راحل (ره)  تبریک عرض کردند.و فرمودند که امیدواریم که خداوند به ما و شما توفیق پیروی از سیره و منش این بزرگواران را عنایت کند. بانوان و دختران ما الگوی خودشان را یک چنین شخصیتی قرار دهند که رسول خدا در مقام حضرت فاطمه می فرماید: فاطمه یک چهره آسمانی به صورت انسان است. چرا که کیفیت خلقت حضرت زهرا (س) با دشواری و سفارش های خاصی در پی داشته بطوریکه رسول اکرم باید چهل شبانه روز از حضرت خدیجه کبری فاصله می گرفت و به عبادت و روزه می پرداختند و بعد با اطعام میوه و غذاهای بهشتی می بینیم نطفه اش منعقد شده است. حضرت فاطمه (س)  با همان سن کم و عمر کوتاه خود همواره در مسیر طاعت و عبادت الهی قرار داشتند. یکی از خصوصیات حضرت زهرا نیکو همسر داری ایشان بوده است که در سیره حضرت زهرا در زندگی مشترکشان رعایت حقوق همسر و اطاعت و فرمانبرداری از شوهر را پیشه زندگی خود قرارداده بودند. ایشان دو اصل مهم در همسر داری  یکی مهربانی و دیگری گذشت و ایثار در زندگی خانوادگی خود حاکم کرده بودند. به همین جهت می بینیم هنگامی که حضرت علی (ع) رنجها و غم و دردهای بیرون بر او فشار می آورد حضرت زهرا آنچنان فضای با محبتی در خانه ایجاد کرده بود که ایشان برای زدایش این رنج ها به خانه می آمد و درد دل با حضرت زهرا می کردند و آرامش می گرفتند. از دیگر خصوصیات حضرت زهرا تربیت نیکوی فرزندان است این خانواده کوچک فرزندانی تر بیت کرده است که با گذشت بالغ بر هزار چهارصد سال هنوزکه هنوز است ما سخنان نورانی و آسمانی این بزر گواران بهرمندیم و ره توشه سعادت زندگی ما می تواند باشد.

از خصوصیات دیگر زندگی حضرت زهرا (س) اعتدال و میانه روی رایپیشه  زندگی خود قرار داده بودند. زمانی که مردم در فقر و تنگنا بودند ایشان هم زندگی فقیرانه ای داشتند. و زمانی که مسلمین در جنگ ها فتوحاتی داشتند و غنایمی بدست می آوردند، رسول خدا در یک چنین موقعیتی به خاطر کمک در کارها ی خانه کنیزی به نام فضه گرفتند لذا حضرت فاطمه در زمان رفاه با رفاه زندگی می کردند و در زمان فقر جامعه همانند فقیران زندگی می کردند. وطی این مدت در مسیر علم و دانش سر آمد بودند از علمش جامعه  نیز بهرمند می شدند . در بحث عالم بودن حضرت زهرا همین بس که فضه را طوری تربیت کرده بود که در مواجه با مردم و سخن گفتنش و کلامش بر اساس آیات نورانی قرآن کریم بود. و همچنین در دفاع از امامت و حق حقوق از دست رفته اش بعد از رحلت پیامبر می بینیم که چه به نیکو و عالمانه در مسجد پیامبر حضور پیدا کردند و آن خطب آتشین ومهم را در رابطه با نبوت ، امامت و ولایت را با فلسفه احکام دینی بیان فرمودند.

مرحوم امام خمینی (ره) فرزندخلاف تربیت یافته حضرت زهرا(س) و این مکتب  الهی است توانستند یک چنین تحولی عظیم در ایران وجهان بوجود بیاوند  .

خطیب نماز جمعه در ادامه به وقایع مهمی که در چنین روزی اتفاق افتاده پرداختند وبیان داشتند امروز 21 فروردین سال روز تاسیس بنیاد مسکن مستضعفین انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی (ره) در جهت خانه دار شدن مستمندان که تمکینی ندارند نیز می باشد این فرمان نشان از توجه ویژه امام به مستمندان در همان اولین انقلاب می باشد. و همچنین در چنین روزی ما شاهد از دست دادن و بشهادت رسیدن کسانی بودیم که نقش مهمی در پیروزی و استحکام انقلاب داشته اند همچون شهید امیر سپهبدعلی صیادشیرازی و شهید سید مرتضی آوینی که در بحث انعکاس دوران دفاع مقدس در قالب مستند روایت فتح دلاوری های رزمندگان اسلام را به تصویر کشاند. و همچنین در چنین روز وفات علمای ارزشمندی که عمر خود را در راه  تبین اسلام وقف کردند همچون مراجع عالی قدر مرحوم ایت الله  سید محمد رضا گلپایگانی در سال 1414(ه.ق) و مرحوم ایت الله اراکی در سال 1415(ه.ق) می باشد.یاد وخاطره این عزیزان را گرامی داشتند.

در بحث مسائل روز هم در روز گذشته شاهد بیانات مقام معظم رهبری در جمع مداحان در باره مسئله مذاکرات اخیر هسته ای واینکه مقام معظم رهبری چه دیدگاهی دارند ، ایشان فرمودند : چون هنوز به توافقات اصلی نرسیدند، درباره عدم موضع‌گیری خود نسبت به نتیجه مذاکرات هسته‌ای لوزان گفت: "مسئولان می‌گویند هنوز کاری انجام نشده و چیز الزام‌آوری نیست؛ نه موافقم نه مخالف. اگر این توافقات باعث پیشرفت جمهوری اسلامی ایران شود موافقم. و اما اگر بدانم بر خلاف پیشرفت ایران باشد مخالفم اما ان چه تا بحال غربی ها و امریکا نشان داده همواره با نیرک و دروغ بوده است و نمی توان به آنها اعتماد کرد. اخیرا اوباما اعتراف کردکه در مقابل ملتی که جان خود رادردفاع از  نظام و کشور خود فدا می کند نمی توان در مقابل این ملت ایستادگی کرد و مجبور به نشستن پای مذکره شدند. و آخرین نکته که خطیب نماز جمعه بیان داشتند به شهادت رسیدن 8 تن از پرسنل مرزبانی ما و 2تن از برادران پاسدار و ما به مرزبانان غیور و سپاهیان عزیز تسلیت عرض کردند و الو در جات الهی را از خداوند منان برایشان مسئلت داشتند. و از مردم بلوچستان خواستند که بدانند  این اشرا ر و جیش الظلم اسلام و مردم را هدف قرار داده و این نا امنی ها باعث عقب ماندگی و خسارت به اقتصاد و اشتغال و کار آفرینی در استان می شود . و از همه علما و مردم و بسیجیان منطقه خواستند که با قاطعیت هر چه تمام تر در برابر جرسومه های فساد بایستند و آنهارا  شناسایی کنید و به قانون بسپارند تا به سزای عملشان برسند.آخرین مطالب
آرشیو مطالب