تبلیغات
« ستاد سراوان » - اعتراف تروریست‌ها: به ما گفتند تمامی معلمان سیستان باید از بین بروند/ دستگیری 18 تروریست


سردار حسین رحیمی طی جلسه نشست خبری در تشریح جزئیات انهدام باند بزرگ تروریستی سیستان و بلوچستان، افزود: دستگاه‌های امنیتی با محوریت نیروی انتظامی، دستگاه قضایی و قرارگاه قدس سپاه عملیات انهدام این باند تروریستی را انجام دادند. طبق اعترافات اعضای باند، این باند تروریستی از سال ۸۶ فعالیت خود را آغاز کرده و اقدامات تروریستی گوناگونی در سطح استان با هدف ایجاد ناامنی و مانور رسانه‌ای روی بحث ناامنی، انجام داده است.


فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان در ارتباط با نحوه فعالیت اعضای این باند، اظهار داشت: اعضای این باند نه مسلمان محسوب می‌شوند؛ نه جزو مردم این استان و نه ایرانی؛ بلکه این افراد تنها به نام مردم بلوچ و مردم سنی سال‌های سال ناامنی ایجاد می‌کرده‌اند. طبق اعترافات اعضای باند، این افراد بین یک تا سه ماه در کشورهای افغانستان و پاکستان تحت آموزش‌های عملیات نظامی و ساخت بمب قرار گرفته‌اند. هزینه‌های این باند توسط فردی که در دو کشور عربی فعالیت داشته تأمین می‌شده و از طریق یک واسطه در استان به حساب سردسته گروه ریخته شده و در نهایت براساس نوع عملیات بین اعضای گروه تقسیم می‌شده است. طبق اعترافات، اعضای باند در هر عملیات بسته به نوع آن بین ۴۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان دریافت می‌کرده‌اند.

وی ضمن تقدیر از مردم بومی استان به دلیل همکاری در دستگیری اعضای این باند، عنوان داشت: تمام اطلاعات ارزشمندی که موجب دستگیری اعضای این باند تروریستی شد؛ از جمله محل اختفا و مسیرهای تردد این افراد، توسط مردم و با همکاری گسترده نیروهای مردمی به مأموران امنیتی منتقل شد که در این زمینه باید از مردم استان یک تقدیر ویژه داشته باشیم.

فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: آخرین عملیاتی که این گروه انجام داده بودند در حدود ۴ ماه پیش و در پاسگاه رئیس‌آباد بود هنگامی که همکاران ما برای ابلاغ ارجاع قضایی به روستایی در شهرستان سرباز رفته بودند در کمین این گروه قرار گرفته و این تروریست‌ها پرسنل ما را به رگبار بستند که از آن روز، نیروی انتظامی عزم خود را جزم کرده است تا دستگاهی را که بدین ترتیب اقدام به تله‌گذاری و کمین‌گذاری می‌کنند شناسایی و دستگیر کنند.

سردار رحیمی ادامه داد: در شروع کار دو نفر از تروریست‌ها را به همراه سه قبضه سلاح و یک دستگاه خودرو و یک دستگاه موتورسیکلت دستگیر کردیم و در یک کار فنی و پیچیده جنایی بعد از ۲۰ روز آن دو نفر لب به اعتراف گشودند و اعتراف کردند که عضو یک گروه هستند که عملیات‌های مختلفی را علیه مردم و پلیس انجام می‌دهند.

فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان به آغاز شکل‌گیری این گروه در سال ۸۶ پرداخت و گفت: آنها فعالیت خود را از سال ۸۶ در سطح استان آغاز کرده و تلاش آنها آن بود که حتی به اندازه رگبار بستن به سوی یک مأ‌مور یا تیراندازی در سطح شهر به سمت پلیس فقط ناامنی ایجاد کنند تا رؤسای آنها بتوانند بهره‌برداری رسانه‌ای کنند.

وی ادامه داد: وقتی از آنها سؤال شد که چرا معلمان را شهید کردند گفتند دستور این بوده که باید تمام معلمان از اینجا بروند.

رحیمی با اشاره به حجم بالای اقدامات تروریستی انجام شده توسط این باند، بخشی از این اقدامات را به شرح زیر اعلام کرد:

- همکاری در به شهادت رساندن مولوی "مصطفی جنگ‌زهی"، امام جمعه اهل سنت شهر "راسک" شهرستان سرباز با انگیزه حمایت از نظام و رهبری

- به شهادت رساندن معلم شهید "جواد نوروزی"

- به شهادت رساندن معلم شهید "محمد اسلامی"

- به شهادت رساندن معلم شهید "عیسی شهرکی"

- به شهادت رساندن "ادهم صبوری" بسیجی پایگاه "نصیرآباد" به دلیل همکاری با سپاه

- به شهادت رساندن "محمدرضا صیادی" کارمند ثبت ‌احوال در شهرستان سرباز

- به شهادت رساندن دو نفر از پرسنل نیروی انتظامی در ایست بازرسی سرباز و مجروح کردن یکی دیگر از پرسنل

- ترور یک مأمور و مجروح کردن چهار نفر از پرسنل هنگ مرزی

- ترور یک نفر در چابهار با انگیزه همکاری این فرد با نظام جمهوری اسلامی

- ترور "عین‌الله دشتی" با انگیزه همکاری این فرد با نظام جمهوری اسلامی

- ترور ناموفق کارمند اداره ثبت احوال که با دخالت مأموران انتظامی به نتیجه نرسید

- کارگزاری تله انفجاری در مسیر یگان امداد نیروی انتظامی

- اجرای تله انفجاری در مسیر خودروهای پلیس راه "جکیگور"، که طی این اقدام تروریستی دو دستگاه خودرو انتظامی منهدم شده و سه نفر از پرسنل مجروح شده‌اند

- اجرای تله انفجاری و کارگزاری بمب در مسیر خودروی هنگ مرزی "گنج آباد" که منجر به مجروح شدن سه نفر از پرسنل انتظامی شد

- اجرای تله انفجاری در مسیر خودرو هنگ مرزی گورناک

- بمب‌گذاری و تله ناموفق در مسیر پاسگاه "جنگل"

- بمب‌گذاری و تله انفجاری در مسیر گشت پاسگاه "جنگل" که منجر به مجروح شدن سه نفر از پرسنل انتظامی شد

در نهایت این باند تروریستی در آخرین عملیات خود اقدام به حمله به گشت پاسگاه "رئیس‌‌آباد" و مجروح کردن چهار نفر از پرسنل انتظامی کردند که سرآغاز عملیات دستگیری اعضای این گروه بود.

منابع: نسیم و فارسآخرین مطالب
آرشیو مطالب