تبلیغات
« ستاد سراوان » - آمریکا، گروه تروریستی جدیدی پدید آورد
 
   43174 آمریکا، گروه تروریستی جدیدی پدید آورد
آمریکا با همکاری ترکیه، عربستان و اردن در حال آموزش دادن به شورشیانی است که آن ها را "میانه رو" می خواند. دولت آمریکا پیش از این تجربه شکل دهی و آموزش به طالبان، داعش و النصره را هم داشته است
1

 

 

 

  دولت آمریکا که در پیدایش و تقویت تروریست های داعش نقشی غیرقابل انکار داشته است، این بار قصد دارد شورشیان مخالف بشار اسد را آموزش نظامی دهد.

 

به نوشته بی بی سی، ترکیه از تفاهم قریب الوقوع با آمریکا برای آموزش هزاران نیروی مخالف حکومت بشار اسد خبر داده است. مقامات ترکیه گفته‌اند که این تفاهم نامه تا پایان ماه ژانویه امضا و از ماه مارس امسال به اجرا درخواهد آمد.

 

 

نشست جان کری با شورشیان سوری

 

 

آمریکا در دهه های گذشته برای مقابله با شوروی، طالبان  افغانستان را با کمک های مالی و نظامی گسترده تقویت کرده بود و در سال های گذشته برای مبارزه با دولت بشار اسد، تروریست هایی همچون النصره و داعش را حمایت کرده بود.

 

 

نکته عجیب آن است که آمریکا که خود به نوعی پدید آورنده و تقویت کننده گروه هایی مانند طالبان، النصره، داعش و یا حتی صدام بوده است، به بهانه مبارزه با آن ها در قالب مبارزه با تروریسم به افغانستان و عراق لشکر کشید و آن ها را سال ها در اشغال خود نگه داشت و اکنون به بهانه مبارزه با داعش بار دیگر به عراق بازگشته است.

 

  

 

دولت آمریکا حال می خواهد طی سه سال آینده حداقل ۱۵ هزار نفر از شورشیانی را که میانه رو می خواند در خاک ترکیه، عربستان سعودی و اردن آموزش نظامی دهد و مسلح نماید.

 

 

آمریکا و متحدانش پیش‌تر آموزش شماری از مخالفان سوری را در عربستان سعودی و اردن آغاز کرده بودند تا به ادعای مقامات آمریکایی به جنگ با داعش فرستاده شوند.

 

 

بی بی سی نوشته است: گسترش دامنه آموزش مخالفان بشار اسد در ترکیه از این نظر می‌تواند مهم باشد که ترکیه می‌خواهد از این نیرو‌ها نه فقط علیه داعش بلکه ضد حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، استفاده کند.

 

 

ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه از اظهار نظر درباره جزئیات برنامه آموزشی مخالفان سوری خودداری کرد.

 

 

او در عین حال صراحتا اذعان کرد: «ما در تلاش خود برای تقویت توانایی نظامی مخالفان سوری میانه رو بر مبارزه با داعش تمرکز داریم. در عین حال، به طور کامل انتظار داریم که مخالفان از این توانایی نظامی برای ادامه مبارزه با رژیم اسد هم استفاده کنند.» [!]

 

 

 

 

یک مقام وزارت خارجه ترکیه دوشنبه به خبرگزاری‌ها گفت که در سال میلادی جاری بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر از مخالفان میانه رو در خاک ترکیه آموزش خواهند دید.

 

 

به گفته این مقام، نیروهای نظامی آمریکایی و ترکیه ماموریت آموزش مخالفان را برعهده خواهند داشت.

 

 

ترکیه در کردستان عراق به نیروهای پیشمرگ کرد برای مقابله با داعش آموزش می‌دهد و برنامه آموزشی محدودی هم برای آماده کردن مخالفان سوری در داخل خاک خود دارد.

 

 

با این حال، آنکارا نبرد با گروه تندروی داعش را کافی نمی‌داند و می‌گوید برای حل بحران جاری در سوریه، بشار اسد باید از قدرت کنار گذاشته شود.

 

 

"خالد خوجه" رهبر جدید شورشیان سوری

 

 

ترکیه همچنین رابطه بسیار نزدیکی با بعضی از گروه‌های مخالف حکومت سوریه دارد، از جمله ائتلاف ملی سوریه. ائتلاف ملی سوریه روز دوشنبه در استانبول ترکیه رهبر تازه‌ای به نام "خالد خوجه" انتخاب کرد.

 

 

خالد خوجه، ۵۶ ساله، اعلام کرد که حاضر نیست که در مذاکرات صلحی که مسکو برای برگزاری آن در ماه میلادی جاری تلاش می‌کند، شرکت کند.

 

 

او به خبرنگاران گفت: «فکر نمی‌کنم کسی در ائتلاف حاضر به باشد که به مسکو برود. ائتلاف ما به مردم سوریه تعهد دارد نه به مسکو.»

 

 

خالد خوجه در استانبول، روسیه را یکی از دشمنان انقلاب سوریه خواند و گفت هیچ یکی از اعضای ائتلاف ملی حاضر به شرکت در مذاکرات مسکو نیست.

 آخرین مطالب
آرشیو مطالب